Iga-LOGO

GDIN

Проект “Гражданско участие в законодателното и институционално развитие на пробацията в България”

CEP


26 октомври 2020 г.

За втората онлайн среща, която CEP организира за генералните директори в пробацията и техните висши мениджъри следобед на 22 октомври, 36 участници от 22 различни юрисдикции се регистрираха и събраха чрез Zoom. Целта на срещата беше за пореден път (като през юни) да се сподели опит и да се говори за променените работни условия поради Covid-19 и ситуацията през есента на 2020 г.

Бяха изнесени презентации по следните три теми:
Предоставяне на подходящи пробационни програми за потребителите (от Горан Бркич, Хърватия)
Управляващ персонал и организация (от Марта Ферер, Испания Каталуния)
Работа със заинтересованите страни и медиите (от Черил Ламонт и Гейл Макгриви, Северна Ирландия)

Презентациите на английски език може да намерите тук.


24 септември 2020 г.

Във вторник, 22 септември, CEP организира годишната си експертна среща по европейските рамкови решения - този път онлайн. Експерти от няколко юрисдикции, а също и двама членове на Европейската комисия се събраха чрез Zoom, а презентации изнесоха Марина Беун (прокуратура, Холандия), Министерството на външните работи на холандската пробационна служба и професор Йоан Дурнеску от Университета в Букурещ, Румъния . Г-н Дърнеску говори за проекта PONT (Обсерватория, обучение и мрежа на пробацията).


 10 септември 2020 г.

 Във вторник, 6 октомври, от 10 ч. CET CEP организира уебинар за крайно десния екстремизъм - вижте дневния ред тук.

 Г-н Робърт Орел от Швеция (съпредседател на групата на ЕС за реабилитация RAN) ще изнесе презентация по темата и относно превенцията на насилието и омразата чрез изграждане на нова идентичност. След това има време за дискусии и въпроси, сесия, модерирана от професор Йоан Дурнеску от Университета в Букурещ.


  11 август 2020 г.

 От 28 септември до 1 октомври, 2021 г., в Отава, Канада, ще се проведе 5-ият Световен конгрес по пробация и условно освобождаване, озаглавен „Никой да не бъде изоставен: Изграждане на капацитет на общността“. Събитието изследва предизвикателствата, възможностите и историите за успех, свързани с изграждането на капацитет на общността и поддържането на партньорства, които подпомагат успешната реинтеграция на различни групи нарушители в еволюираща глобална среда.

 Посетете официалния уебсайт на конференцията тук.


  25 юни 2020 г.

 Европейските държави все по-често прибягват до санкции и мерки, които задържат нарушителите в общността без лишаване от свобода, според годишното проучване SPACE II за 2019 г., проведено за Съвета на Европа от Университета в Лозана.

 На 31 януари 2019 г. в Европа има около 2 милиона души, подложени на тези алтернативи на лишаването от свобода, като електронно наблюдение, общественополезен труд, домашен арест, лечение или условно освобождаване. От 2018 г. до 2019 г. популацията на пробацията е нараснала със 7,9%, от 1 547 572 на 1 699 676 души в 28 пробационни служби, предоставили тези данни за двете години, докато общата пробационна популация е нараснала от 137,8 на 139,6 лица на 100 000 жители.


 11 юни 2020 г.

 Департаментът по правосъдие и равенство в Ирландия публикува „Преглед на доказателства за рецидивизма и политиките“, международен преглед на доказателства, от проф. Ян О’Донъл, Институт по криминология и наказателно правосъдие, Юридическо училище, Университетски колеж Дъблин.

 Прегледът на доказателствата за рецидивизма и отговорите на политиката включва:

 (I) фактори, подкрепящи рецидивизма и трайното противоправно поведение;

 (II) интервенции на публичната политика, които се борят с рецидивизма и трайното противоправно поведение; и

 (III) ефективност на тези интервенции и вероятност за успешен трансфер в ирландски контекст.

 Докладът може да бъде намерен тук (на английски)


   12 май 2020 г.

 По отношение на затворите, описани от епидемиолозите като инкубатори на болести, е очевидно и напълно правилно, че през последните седмици голяма част от фокуса на криминолозите и други специалисти в наказателното правосъдие е върху спешната нужда на системите за лишаване от свобода. Предизвикателствата и възможностите пред службите за социална работа също получиха внимание, но малко е написано конкретно за това как пандемията от COVID-19 е засегнала почти 300 000 души под пробационен надзор в общността в Англия и Уелс и Шотландия, както и тези, които ги контролират. .

Полезна публикация на проф. Фъргъс Макнийл се опитва да разгледа накратко този въпрос, като се основава на скорошни разговори с осъдени, пробационни служители и ръководители. Фокусът не е върху промените в законите и политиките - тъй като вече е налице полезно обобщение на отговорите на европейските пробационни служби на COVID-19, а по-скоро върху това как се е променил опитът да бъдеш пробационен служител или осъден.

 Пълен текст на публикацията на английски език може да бъде намерен тук.


   14 април 2020 г.

 Тази година се навършват 20 години от основаването на Европейският форум за възстановително правосъдие.

Когато през 2000 г. беше стартиран Европейският форум за медиация на жертви и правонарушители и възстановителното правосъдие (по-късно името беше променено в „Европейски форум за възстановително правосъдие“), бяха приети не само целите и структурата, но и принципите бяха договорени и формулирани в неговата конституция. Общата цел на Европейския форум е „да насърчава възстановителното правосъдие в цяла Европа чрез свързване на работещите по възстановително правосъдие и чрез застъпване за включване на възстановителното правосъдие във всички политики, насочени към въпросите на наказателното правосъдие и социалната справедливост“ (член 4 от Конституцията). За постигане на тази обща цел Форумът има за цел да повиши обществената информираност за възстановителното правосъдие и неговите ползи; да повлияе на публичната политика, така че възстановителното правосъдие да е на разположение, да е добре осигурено и достъпно за всички, които се нуждаят от него, и да насърчава върховите постижения в научните изследвания и практиката.

Повече за приноса на ЕФВП може да прочетете тук.


  29 март 2020 г.

 Проблемът с шофиращите в нетрезво състояние е актуален в цяла Европа. По тази причина проф. Йоан Дурнеску е предприел преглед на изследванията по темата.

«Напоследък виждам много програми или интервенции, използващи посещения в моргата или в болниците, с идеята това да възпре хората да карат с превишена скорост или да шофират в нетрезво състояние. За да разберем какво е ефективно за намаляване на повторните престъпления сред осъдените за пътни нарушения, ние проведохме изчерпателен преглед на доказателства и добри практики на международно ниво.»

В проучванията си проф. Дурнеску е достигнал до интересни резултати, някои от които са обобщени тук.


  23 март 2020 г.

 В контекста на набиращата скорост пандемия, публикуваме обръщение от президента на CEP Джери Макнали:

 „Пандемията Covid 19 е глобална извънредна ситуация, подобна на която малцина, ако има такива, сме преживявали или виждали преди. Това засегна всяка държава и общност и ни задължи да променим начина, по който живеем и работим. За CEP не е по-различно: всички конференции и събития през следващия период са отменени или отложени.

 Всички ние трябва да предприемем стъпки за намаляване на близкия човешки контакт. По този начин се разпространява вирусът. Не само на публични събирания или обществени места, но и в нашите собствени домове, места за отдих и работа.

 По време на тази пандемия е важно да следвате и да се съобразявате със съветите и насоките, предоставени от вашите национални органи и надеждни източници, за да запазите в безопасност не само нашия персонал и лица, подчинени на нашия надзор, но и по-широката общност.

Технологиите могат да помогнат за поддържане на комуникация и контакт не само в работата на нашите членове, но и за споделяне на знания, иновации и положителни инициативи помежду си. CEP ще продължи да подкрепя и улеснява комуникацията с членовете и по-широката общност чрез своя уебсайт, бюлетини и социални медии.

 Заявка за информация

CEP е нетърпелив да чуе как вашата организация се справя с тази трудна ситуация и как поддържа работата си при толкова много ограничения. Създава се специална страница, на която ще публикуваме информация от други страни за това как се справят с тази ситуация и какви мерки са предприети, за да поддържат нещата под контрол.

Следователно: ако има нещо, което искате да споделите, моля пишете на secr@cep-probation.org">secr@cep-proba>tion.org и се присъединете към нас, за да поддържаме пробационната мрежа жива!”


11 март 2020 г.

Много европейски държави се опитват да подобрят работата с домашното насилие и да споделят добри практики, но има още много да се направи. Важно е да се идентифицират онези, които са осъдени за други престъпления, но е възможно да имат и проблеми с домашното насилие. Трябва да се обърне внимание на различията в културния и религиозния произход и да се повишат знанията по този въпрос, за да се справим с домашното насилие в различен контекст. Домашното насилие е проблем, който преминава както през затвора, така и през пробацията. Поради това е естествен избор CEP и EuroPris да работят заедно в съвместна експертна група.

На 25-26 февруари експертната група за насилие в семейството на CEP и EuroPris се събра в Хаселт, Белгия, за третата си среща. Доклад от съвещанието може да бъде намерен тук.


 14 февруари 2020 г.

 „Подкрепа за жертвите в Европа» има 30-годишна история в борбата за правата на жертвите на престъпления. С наближаването на 22 февруари, Европейския ден на жертвите на престъпления, те стартират новата си кампания #OneVoiceOneCause, която призовава всички да продължат да се стремят да подобрят положението на жертвите.

 „Кампанията има за цел да насърчи хората навсякъде в ЕС да научат за правата на жертвите, да предоставят на жертвите платформа да говорят по проблемите, които преживяват, и да ускори прилагането на Директивата за правата на жертвите на ЕС, приета от лидерите на ЕС през 2012 г. с цел да гарантират, че жертвите в рамките на европейските граници имат равен достъп до услуги за подкрепа. «Благодарни сме на партньорите в кампанията за техния дух на сътрудничество, за да помогнем на Европа за подкрепа на жертвите да достигне до различни аудитории», казва Левент Алтан, изпълнителен директор на Подкрепа за жертвите в Европа».


 19 декември 2019 г.

 На 10 декември Швеция беше домакин на четвъртото издание на годишната експертна среща по темата за насилствения екстремизъм. Експерти от цяла Европа се събраха, за да споделят своите знания и да обсъдят най-новите разработки в тази област. Темата на срещата беше десният екстремизъм. Домакин на срещата беше регионалният офис на шведската служба на затворите и пробацията в Стокхолм.

 Срещата включваше няколко презентации. Първата беше направена от проф. Йоан Дурнеску (Румъния) за работата с агресивни екстремисти в пробацията. Андерс Форсгрен (Швеция) говори за опита с правонарушители от този тип в шведската служба на затворите и пробацията, а Джениина Котайоки (Швеция) направи изложение за опита си с екстремизма в сомалийските затвори. Робърт Орел (Швеция) беше последният човек, който изнесе презентация, на тема превенция на насилствения десен екстремизъм.


 2 декември 2019 г.

 Визията на CEP за пробацията в Европа е „да допринесе за по-безопасни общности, като реабилитира и реинтегрира нарушителите и осигури възможно най-добрите интервенции за намаляване на нарушението и въздействието на престъпността“. Ако искаме да постигнем тази амбиция, е важно да задълбочим нашето разбиране за това как можем най-добре да отговорим на сложните здравни потребности, които често се наблюдават при хората, осъдени на пробация.

 Като част от по-широко научно проучване, изследователи от Университета в Линкълн и Royal Holloway, Университета в Лондон, Великобритания, проведоха систематичен преглед на литературата, за да идентифицират данни за най-ефективните начини за осигуряване на здравни грижи за лица на пробация за постигане на добри здравни резултати. За целите този проект беше разработен инструментариум за работа по здравни проблеми в пробацията .


21 ноември, 2019г

За второто издание на наградите си CEP въведе нова категория: „Развитие на национални пробационни служби“. Тази награда е за юрисдикции на членове на CEP, които са постигнали значителен напредък в развитието на пробационни услуги на национално ниво през последните три години. Той е насочен към юрисдикции, които или са в процес на създаване на нова пробационна служба, или които са внесли значителни промени в начина на работа на пробационната служба. Хърватската пробационна служба е първата, която печели тази награда на CEP. Интервю с Яна Шперо, заместник-министър в хърватското министерство на правосъдието, Дирекция на затворната система и пробация, и Горан Бркич, генерален директор на хърватската пробационна служба, относно създаването на пробационната служба и техните мечти за бъдещето може да намерите тук (на английски).


19 ноември 2019 г

Когато се обмисля рехабилитацията на лица, извършили престъпление, водещо до лишаване от свобода, критичен етап от процеса е, когато те биват освободени и се завръщат в общността. Това е важен момент на преход, когато човекът се нуждае от подкрепа в редица области от живота си. Изследванията показват, че това управление на прехода е от решаващо значение в процеса на рехабилитация.

На 12 и 13 ноември участници от затвори, пробационни служби, общини и неправителствени организации се събраха в Барселона, Каталония за семинара на CEP и EuroPris за междуведомствено сътрудничество. Различни европейски държави представиха добри практики, успешни проекти и ефективни начини за сътрудничество между различните участници в процеса от затвора и пробацията обратно в общността.

Можете да намерите презентациите от събитието тук (на английски)


6 ноември 2019 г.

Защитата на правата на всеки, заподозрян или обвинен в престъпление, е съществен елемент на върховенството на закона. Такива права включват презумпцията за невинност, докато лицето не бъде признато за виновно, правото на лицето да знае причината за ареста си и за какво е обвинено, както и правото на адвокат. Без предпазни мерки за защита на тези права, доверието в съдилищата, прокуратурата и полицейските органи, които прилагат закона, може бързо да бъде подронено.

На 27 септември Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA) публикува своя доклад „Права на практика: достъп до адвокат и процесуални права в наказателни производства и производства по европейски заповеди за арест“. В него се очертава как държавите-членки прилагат определени основни наказателни процесуални права на практика.

Прочетете пълния доклад на уебсайта на FRA.


31 октомври 2019 г.

Общото събрание на CEP се провежда на всеки три години и има за цел дискутиарнето и приемането от членовете на решения, посредством които CEP да подобрява непрекъснато работата на организацията. Обсъждат се не само важни въпроси за членството, но по време на Общото събрание има избори и за нови членове на управителния съвет.

Дъблин беше домакин на тазгодишното Общо събрание на CEP и Общото събрание на борда, което се проведе на 23 и 24 октомври 2019 г. И двете конференции бяха организирани в тясно сътрудничество с Ирландската пробационна служба. 13-ото Общо събрание се съсредоточи върху вземането на важни решения за бъдещето на CEP и беше предвидено само за членове. Темата на 8-ото издание на Общото събрание на директорите беше „Целта на пробацията“. Повече за форума може да прочетете тук.


30 октомври 2019 г.

Всяка година в избран град в Европа се провежда Европейският шампионат по футбол за пробационни служби. Пробационни служители от няколко федерални провинции в Германия и от други страни като Чехия, Шотландия, Англия, Люксембург, Австрия, Швейцария са участвали в миналото, а освен тях - и други институции от сектора на наказателното правосъдие.

39-ото европейско първенство по футбол за пробационни служби ще се проведе от 16 до 17 април 2020 г. в Дюселдорф, столицата на федералната провинция Северен Рейн-Вестфалия в Германия. Можете да се регистрирате тук.


28 октомври 2019 г.

Годишните награди на СЕР – ето кои са носителите!

Носителят на наградата на CEP за принос към защитата на обществото е проектът STRIVE на ирландската пробационна служба.

STRIVE е мулти-институционален проект, базиран в общност в Северен Дъблин с население от приблизително 6000 души, област, класифицирана като такава в неравностойно положение, с проблеми като антисоциалното поведение и престъпления, свързани с наркотици.

Носителят на наградата на CEP за социално включване е проектът Social Enterprise на ирландската пробационна служба.

През 2017 г. Министерството на правосъдието и равенството стартира „Нов път напред - стратегия за социални предприятия 2017-2019 г.“ в партньорство с пробационната служба. Тази инициатива има за цел да ангажира множество заинтересовани страни и да ги подкрепи да работят заедно за развитието на социални предприятия в Ирландия за подпомагане на заетостта на хора с присъди. Проектът изпробва нови методи на работа, постигане на промяна в системите за подпомагане на заетостта в съответствие с добрите практики, и насърчаване на предприемачеството и иновациите.

Победителят в категорията за «Рехабилитация в общността» е проектът „Подобрена комбинирана съдебна заповед“ на Пробационния съвет на Северна Ирландия.

Изследванията показват, че краткосрочните присъди «лишаване от свобода» са по-малко ефективни за справяне с правонарушенията отколкото присъдите в общността, и че повече от 50% от престъпниците, осъдени на кратък престой в затвора извършват повторно правонарушение. По тази причина правосъдният министър на Северна Ирландия изисква Пробационният съвет (PBNI) да разработи интензивна присъда в общността като алтернатива на големия брой (88% през май 2015 г.) дял на присъди «лишаване от свобода» с продължителност по-малко от 12 месеца.

Победителят в категорията Развитие на национални пробационни служби» отива при хърватската пробационна служба.

Хърватската пробационна служба е официално създадена през 2009 г. като екип от само 9 държавни служители, които работят интензивно върху разработването на концепцията за институционализирана и професионална пробационна система. През последните няколко години настъпват значителни промени, които издигнат хърватската пробационна служба на по-високо ниво. Трябва да се отбележи, че за този кратък период услугата е прераснала от законодателен акт в професионална организация.

Носителят на наградата на CEP за научни изследвания е д-р Бриджит Кер с нейното изследване „Оценка на пробацията: разработване на адаптирани към пола и съответната юрисдикция системи за оценка на службите за надзор на правонарушители“


17 септември, 2019 г.

Предоставянето на пробационните услуги далеч не е универсално. Съществуващата практика варира в нейните зрялост и акцент. Донорските / финансиращите организации допринасят със значителни финансови ресурси за изграждане на капацитет, докато държавите и организациите, предоставящи услугите, разполагат с квалифициран персонал и опит. Страните бенефициенти поемат значителни разходи за персонал и ресурси за дейността, като често претоварват собствените си финансови и човешки ресурси.

Въпреки тези инвестиция и потенциалните ползи, има малко доказани практики по отношение на аналитичните или развиващи модели за изграждане на капацитет в услугите, базирани в общността, като не са провеждани цялостни проучвания за установяване на различните подходи и тяхната ефективност. Освен това подходът и капацитетът в някои страни се развиват със сравнително ограничена или никаква външна подкрепа.

Статия, предлагаща някои решения на тези проблеми, е написана от двама експерти, които сториха много за българската пробационна служба - Стив Питс, Великобритания и Лео Тиггес, Холандия. Можете да намерите статията тук (на английски)


11 юли 2019 г.

Експерти в сферата на надзора на сексуални нарушители се събраха в София, България, на 24 и 25 юни 2019 г. в рамките на експертна среща на работната група на CEP по надзора на сексуални нарушители. Срещата бе фокусирана върху национални презентации, както и препоръките на Съвета на Европа относно работата със сексуални престъпници. Повече за събитието тук.


27 юни 2019 г.

С бързото развитие на наказателното правосъдие в Европа се появи ясна необходимост от повече знания по темите за образованието и обучението. По тази причина CEP стартира проект на тази тематика и натовари Университета за приложни науки (UAS) в Утрехт да проведе изследване сред държавите-членки на ЕС относно обучението преди заетост и непрекъснатото обучение за практикуващи пробация и надзор в общността на европейско ниво.

На 19 юни в Любляна, Словения се проведе втората експертна среща по темите на образованието и обучението, която имаше за цел включване на образованието и обучението в сферата на пробацията в приоритетите на ЕС. Презентации от събитието можете да намерите тук.


31 май 2019 г.

Работната група по дерадикализация към Мрежата за информиране по въпросите на радикализацията (DERAD) създаде инструментариум за съдебни практици, работещи на първа линия, с който да подкрепи дерадикализацията като част от върховенството на закона. Инструментариумът е част от резултатите от проекта, който приключи март 2019 г. и може да бъде намерен тук (на английски)


17 май, 2019 г.

На 16 и 17 май 2019 г. в Тбилиси, Грузия делегати от Евразия и други части на света участваха в конференцията „Прилагане на санкции и мерки в общностните в региона на Евразия“. През тези два дни участниците споделиха знания и опит в работата в мрежа. Конференцията беше организирана в тясно сътрудничество с грузинското Министерство на правосъдието.

Основната тема на конференцията беше разработването и прилагането на алтернативи на лишаването от свобода в Евразийския регион. Участници от цял свят се интересуваха от темата, присъстваха делегати от Уганда, Южна Корея, а също и Португалия.

Можете да намерите презентациите от събитието тук.


11 април 2019 г.

Явлението тероризъм и нарастването на радикализацията, водеща до съпроводен с насилие екстремизъм, продължават да представляват глобална заплаха, която през последните години е насочена особено често срещу европейските държави. Тези действия не винаги са причинени само от йерархични организации, а и от единични участници, малки клетки, пътуващи през граница терористи, както и от лица, предоставящи обучение или финансиране на терористични групи. Освен това много терористи, които планират и извършват нападения на европейска земя, са европейски граждани.

Статия на Ева Маса Аранц, координатор на проекта за предотвратяване на радикализация HELP, програма на Съвета на Европа, хвърля малко светлина върху едно обещаващо решение.


20 март, 2019г

Домашното насилие съставлява поне 20 % от престъпленията в редица страни. Общоприетото мнение е, че домашното насилие все още не се регистрира в достатъчен мащаб. Много случаи на домашно насилие включват тежки престъпления като убийства, а по-малките изглежда биват забравени или пренебрегвани. Важно е да се запомни, че жертви на домашно насилие могат да бъдат както жени, така и деца и мъже. Има и културно измерение на това колко приемливо е домашното насилие и какво се счита за домашно насилие. Икономическите фактори и възможности, които се предлагат на жертвите на домашно насилие, оказват силно влияние върху възможността да излязат от отношения, в които има насилие.

Експерти по проблемите на домашното насилие се събраха във Вилнюс, Литва, на 7 и 8 март 2019 г., за експертната среща на CEP и EuroPris по темата за домашното насилие в контекста на затворите и пробацията. По време на тази първа среща на експертната група по въпросите на домашното насилие на групата бяха направени редица национални презентации, които дадоха добра картина за случващото се в тази област. Можете да намерите презентациите тук.